Merhaba Ziyaretçi
Forumumuza hoşgeldiniz.Sitemizi daha yararlı şekilde kullanabilmek için lütfen kayıt olun veya giriş yapın.

NASIL YAPILIR ? VMWare içerisinde VDS Kurulum İşlemi Nasıl Yapılır?

Ozan

WMaster.NET Founder
WM CEO
Katılım
24 Eki 2020
Mesajlar
19
Tepki Puanı
5
Ticaret
0 / 0 / 0
VMware üzerinde VDS kurulum işlemi nasıl yapılır? Eğer ESX olarak da bilinen VMware içerisinde VDS, yani sanal makinenin nasıl oluşturulacağını merak ediyorsanız, bu yazımızda bilmeniz gereken her aşamayı sizin için hazırladık.

VMware üzerinde kurulum yapabilmek için, ilk olarak ana sürücünüz üzerinde yer alan “Node” üzerine fareyle gelerek sağ tıklamanız gerekmektedir. Ardından çıkan seçeneklerden “create a new virtual machine”, yani yeni bir sanal makine kur sekmesine tıklamanız şarttır. Bundan sonra açılan pencerelerde gerekli işlemleri uygulayarak VDS kurulum yapabilirsiniz.

Create a new virtual machine seçeneğine tıkladıktan sonra karşınıza bu ekran gelecektir.

Burada görebileceğiniz üzere iki farklı konfigürasyon seçeneği vardır. Bunlar “Typical” ve “Custom” olarak ayrılmaktadır. Burada “Typical” seçeneğine işaretleyerek, “Next” butonu ile bir sonraki aşamaya geçmeniz gerekmektedir.İkinci aşamaya geldiğinizde karşınıza bu ekran gelecektir. Burada meydana getireceğiniz sanal sunucuya bir isim bulmanız gerekmektedir. Burada programın en üst kısmında görülen “Name” alanına istediğiniz bir isim yazabileceğiniz gibi, sunucu ana IP adresini yazma imkânınız da bulunmaktadır. Birden fazla sanal sunucu oluşturmayı planlıyorsanız, size tavsiye edilen ana IP adresi yazmanızdır. Zira böylece onları birbirinden ayırt etmek de daha kolay olacaktır. Bu aşamayı tamamladıktan sonra yine “next” butonu ile devam edin.Üçüncü aşamaya geldiğinizde sanal sürücüyü hangi diske kuracağınız seçilmektedir. Bu ekran oldukça detaylı olup, ana sürücünüz üzerine eklenmiş disklerin ne kadarının dolu, ne kadarının boş olduğunu görmek ve böylece karar vermek mümkündür. Sanal sürücüyü kuracağınız diske böylece karar verdikten sonra onu seçerek, “next” tuşu ile işleme devam etmeniz gerekmektedir.4. aşamaya gelindiğinde sunucuya hangi işletim sistemi kuracaksanız, buna göre bir tercih yapmanız gerekmektedir. Burada Windows, Linux ve diğer seçenekleri vardır. Gerekli işlemleri yaptıktan sonra yine “next” tuşu ile bir sonraki aşamaya geçmeniz şarttır.5. Aşamaya gelindiğinde oluşturacağınız sanal sunucunun, kullanacak olduğu network, yani ağ katmanı belirlenmektedir. Sanal Switch yardımıyla meydana getirdiğiniz network katmanları mevcut değilse, standart olan VM Network ve VM Network 3 seçenekleriyle devam etmeniz gerekmektedir. Ardından “next” tuşu ile sonraki aşamaya geçin.6. Aşamayı oluşturan bu noktada sanal sunucunuzda kullanacağınız disk alanı belirlenmektedir. Burada virtual disk size kısmından sanal sürücü boyutunu girilmelidir. Göreceğiniz üzere 3 seçenek mevcut olup, size Thin Provision seçeneği tavsiye edilmektedir. Zira bu seçenekte sanal sunucunuz ne kadar disk alanı kullanıyorsa, ana sunucunuz üzerinde de o şekilde görünmektedir. Yani sanal sürücünüze 250 GB vermişseniz ve bunun 100 GB’lık alanını kullanıyorsanız, ana sunucunuzda sanal sunucu tarafından kullanılan alan 100 GB olarak görülecektir. Bu aşamayı da tamamladıktan sonra, next tuşu ile sonraki aşamaya geçin.

Bu kısma gelindiğinde Ram Bellek miktarı ile işlemci çekirdek sayısı gibi bilgiler doldurulmaktadır. Burada en altta bulunan “edit the virtual machine settings before completion” kutucuğunu işaretleyerek, Finish seçeneğine basmanız gerekmektedir.
8. Aşamaya geldiğinizde burada CPU, Ram Bellek, Sanal CD-ROM ve Network adaptörü gibi özellikler mevcut olduğu görülmektedir. Sanal sunucunun standart olması için RAM Bellek ve CPU ayarlaması yapılması yeterli olmaktadır. Buna karşılık arzu ediliyorsa diğer seçeneklerde de ayarlama yapılabilmektedir. Sağ üstte bulunan “add” düğmesi ise size yeni özellikler eklemenize fırsat vermektedir.

CPU işleminde sağ tarafa bakıldığında iki değişik seçenek görülecektir. Bunlardan ilki, yani üstte olanı sanal sürücünüze verecek olduğunuz sanal işlemci soketidir. İkinci, yani bunun altında olansa her soket başına kullanımına izin vereceğiniz işlemci çekirdek sayısıdır. Misal olarak 4 core işlemcili bir sanal sunucu tercih ediyorsanız; “virtual socket” kısmı 2, “Cores per sockets” seçeneği de 2 olmalıdır. Buralar arzuya göre ayarlanmaktadır.
 
Son düzenleme:

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)

Üst Alt