Merhaba Ziyaretçi
Forumumuza hoşgeldiniz.Sitemizi daha yararlı şekilde kullanabilmek için lütfen kayıt olun veya giriş yapın.

NASIL YAPILIR ? WordPress Şifresini phpMyAdmin Üzerinden Değiştirme

Ozan

WMaster.NET Founder
WM CEO
Katılım
24 Eki 2020
Mesajlar
19
Tepki Puanı
5
Ticaret
0 / 0 / 0
İnternet sitesi üzerinde bulunan üyeliklerde, Gmail gibi platformlarda ya da WordPress tarzında içerik yönetim programlarında şifreler oldukça kolay unutulabilmektedir. Şifre unutulmamış olsa bile, belirli aralıklarla insanların şifrelerini yenilemesi, hesaplarının ve içerik sitelerinin güvenliği için oldukça elzem bir konudur. Bu yazımızda WordPress şifresi phpMyAdmin üzerinden nasıl değiştirilir? Maddesini ele alacağız.

WordPress Şifresi Neden Değiştirilmelidir?
Wordpress şifrenizi unutmasanız da, düzenli aralıklarla değiştirmeniz ve daha önce kullanmadığınız, yeni bir şifre belirlemeniz tavsiye edilmektedir. Her ne kadar pek çok WordPress kullanıcısı buna uymasa da, hesap güvenliği için bu oldukça önemlidir. Günümüzde hesap hackleme daha yaygın hale geldiği ve pek çok kişi nasıl şifre kıracağını araştırmaya başladığı için, WordPress şifrenizi düzenli olarak değiştirmek oldukça önemli bir konudur.

Peki, WordPress şifresi nasıl değiştirilir? Burada değişik şifre değiştirme yöntemleri olmakla beraber, bunlardan bir tanesi phpMyAdmin üzerinden yapışmaktadır.

WordPress Şifresini phpMyAdmin ile Değiştirmek
PhpMyAdmin, WordPress üzerinde mevcut olan veri tabanlarını hem görüntülemeyi, hem de onunla iletişim kurabilmeyi sağlayan bir araçtır. PhpMyAdmin üzerine giriş yaptığınızda, ekranın sol tarafında mevcut olan veri tabanlarını görmenizi sağlamaktadır. Burada göreceğiniz veri tabanlarının sayısı tekli mi, çoklu Hosting hesabı kullandığınıza göre değişecektir.Bu veri tabanları yorumlardan, yazılara kadar her şeyi barındırmaktadır. Eğer veri tabanına bir kez tıklarsanız, alta doğru genişleyecek olan alanda siteniz hakkında her detay bulunmaktadır. WordPress şifresini PhpMyAdmin ile değiştirmek için, ilk olarak bu ekranın üst kısmında göreceğiniz export sekmesine tıklamanız gerekmektedir. Açılan sayfada göreceğiniz export method sekmesinden “quick” yöntemini seçerek, “go” düğmesine basın.

Bundan sonra göreceğiniz üzere, sistem bilgisayarınıza bir dosya indirecektir. Bu dosyayı ayrı bir konumda saklamanız gerekmektedir. Zira bir hata yaparsanız, bu dosyaya geri dönmeniz gerekecektir. Bunu aklınızda bulundurduktan sonra, tekrar “export” sekmesine tıkladığınız ekrana gelerek, bu sefer “structure” butonuna tıklayın. Bundan sonra “wp_users” benzeri bir seçeneği arayın. Bu isim bazı Hosting şirketleri tarafından, saldırganlara yönelik bir önlem olarak değiştirilebilmektedir. Bu nedenle sizde bu isim, biraz farklı olabilir.

Wp_Users sekmesine tıkladıktan sonra, karşınıza gelecek ekran, sitenize kayıtlı tüm kullanıcıları gösterecektir. Eğer sitenize birden fazla kayıtlı kullanıcı varsa, kendi hesabınızı bulmanız gerekmektedir. Burada kullanıcıların yanında kullanıcı adı, şifresi ve e-posta adresi gibi bilgiler yer aldığı için, hızlı bir şekilde kendi hesabınızı bulmanız mümkündür.

Kendinize ait olan hesabı bulduktan sonra, “user_pass” sütunu şifrenizi içermektedir; ancak bunlar göreceğiniz üzere şifrelidir. Bunun temel nedeni, eğer hesabınıza dışarıdan bir saldırı olursa, şifreleri öğrenmemesidir. Ancak bu, şifreyi değiştiremeyeceğiniz anlamına gelmemektedir. Hesabınızın şifresini değiştirmek için, kullanıcıların sol alt kısmında görünen “edit” düğmesine tıklamanız gerekmektedir. Açılan ekranda, göreceğiniz üzere hesabınıza ait kullanıcı adı ve şifre gibi değerler bulunmaktadır. Şifrenizi değiştirmek için bu textboxlardan, user_pass karşısında yer alan value değerine, yeni bir şifre girmeniz gerekmektedir. Ardından yeniden güvenlik için, bir “şifreleme” metodu belirtmeniz gerekmektedir. Bunun için, parolanızı girdiğiniz alanın, sol tarafındaki “Function” listesinden, “MD5” özelliğini seçin. Eğer tüm değişiklikleri yapmışsanız, ardından ekranınızın sağ alt kısmında göreceğiniz “go” düğmesine tıklayarak, yaptığınız bu değişiklikleri kaydedin. Bundan sonra wp_users tablosuna yeniden bakarsanız, burada bulunan değerin yenilendiğini ve farklı bir şifreleme olduğunu görebilirsiniz.
 

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)

Üst Alt